Producenci
Jak działają roboty do mycia okien?
Jak działają roboty do mycia okien?

Jak działają roboty do mycia okien?

Mycie okien to czynność znienawidzona przez wiele osób. Bo chociaż można włożyć w nią bardzo wiele wysiłku, efekt często psują smugi oraz kurz i pył pozostawione na szkle. Sprzątanie wysokich czy trudno dostępnych okien bywa niebezpieczne i męczy fizycznie. Dlatego właśnie powstały roboty do mycia okien.

Doskonale wiemy, że przeszklenia fasad mają same zalety: dużo naturalnego światła, optyczne powiększenie pomieszczeń, a nierzadko również imponujący i wciąż zmieniający się pejzaż dosłownie na wyciągnięcie ręki. Niestety im większe okno, tym trudniej je umyć. Sytuacja pogarsza się, gdy mieszkamy w pobliżu drogi o dużym natężeniu ruchu. Aby nie marnować czasu na żmudne porządki, warto kupić robota do mycia okien. 

Jak zbudowany jest robot do mycia okien?

To kompaktowe urządzenie składa się z wytrzymałej obudowy, zwykle w kształcie kwadratu, co umożliwia dotarcie do wszystkich zakamarków szklanej tafli. Sercem robota jest silnik próżniowy, dzięki któremu urządzenie mocno przywiera do szyby. Miękkie koła napędowe pozwalają na przemieszczanie się we wszystkich kierunkach przy jednoczesnym myciu i osuszaniu tafli. Roboty do mycia okien mogą być zasilane bateryjnie lub sieciowo. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, które przedstawiono w dalszej części artykułu. 

Jak pracuje robot do mycia okien?

Wszystkie roboty do mycia okien zaprojektowane są do pracy w pozycji pionowej. Dzięki temu mogą swobodnie poruszać się nawet po szybach, które dla człowieka są niedostępne bez podestu czy drabiny. To właśnie przy sprzątaniu naprawdę dużych okien można docenić wszystkie zalety tych urządzeń. 

Najlepsze roboty do mycia okien, np. Ecovacs Winbot X, wyposażono w kilka programów sprzątania oraz wiele czujnków. Przydają się one szczególnie podczas usuwania trudnych lub zaschniętych zabrudzeń. Dodatkowo robot do mycia okien posiada inteligentny system zabezpieczający chroniący przed upadkiem. Warto pamiętać, że wszystkie urządzenia tego typu doskonale sprawdzają się również na innych śliskich powierzchniach takich, jak:

  • okładziny ceramiczne (glazura, płytki, klinkier),
  • blaty (kuchenne, stołowe),
  • szyby (prysznicowe, lustra).

Robot do mycia okien - przewodowy czy bateryjny?

Niezależnie od sposobu zasilania, każdy robot potrzebuje prądu, aby utrzymać się na oknie. Skutecznym zabezpieczeniem jest specjalna linka. W zależności od modelu ma ona różną długość i chroni urządzenie przed upadkiem z dużej wysokości.

Bateryjne roboty do mycia okien to wygodne konstrukcje pozbawione uciążliwych kabli. Ich zasięg ograniczony jest wyłącznie czasem pracy na jednym ładowaniu, który oscyluje w granicach 50 minut. Pozwala to na bardzo gruntowne umycie wielu nawet dużych lub wysokich okien.

Do największych zespołów przeszkleń polecane są roboty zasilane sieciowo. Nie mają one ograniczenia czasu pracy, chociaż też wyposażono je w akumulator. Bateria w tej konstrukcji to dodatkowe zabezpieczenie na wypadek zaniku napięcia sieciowego. Przewodowe roboty do mycia okien umożliwiają bardzo dokładne usunięcie nawet trudnych zabrudzeń z dużych przeszkleń. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl